Стресот ја убива желбата за интимност: Еве како да го надминете проблемот!

Сподели со своите пријатели

Стресот, кој влегува и во нашите животи и во спалните соби, може да доведе до целосно губење на желбата за физичка интимност и уживање во истата.

Loading...

Сепак, постојат начини на кои може да се зголеми либидото и да се стимулира сексуална желба без никаква медицинска интервенција, вели Кајл Бучанан, здравствен експерт со седиште во Торонто.

Дамите родени во овие три хороскопски знаци се вистинска „експлозија“ во кревет

„Стресот е убиец на либидото. Ако вашето тело е стресно, последното нешто што ве интересира е сексот“, изјави Бучанан за Глобал њуз.

Стресот ја зголемува секрецијата на хормонот кортизол во организмот, што ги потиснува потребните хормони за интимни односи и доведува до пад на сексуалната желба, односно либидото, објасни тој.

Студијата која минатата година ја објави Body Logic MD, покажа дека 51% од испитаниците се соочиле со феноменот на „мртви спални соби“ како резултат на стресот поврзан со работата.

Луѓето со оваа крвна група се најдобри во кревет!

„Мртви спални соби“ е синтагма што означува несексуално партнерство што може да трае од неколку месеци до неколку години.

Loading...

„Недостаток на комуникација помеѓу партнерите може да го зголеми стресот во кревет, а многумина стануваат повознемирени ако нивната самодоверба не е голема“, вели психотерапевтот Хедер Кент.

„Во повеќето случаи, причината за стресот не е само во лошите интимни односи или нивниот недостаток, туку нешто многу поголемо. Може да биде недостаток на поврзаност со вашиот партнер, вознемиреност, депресија или нешто друго”, објаснува таа.

Што бараат зрелите жени во еден млад човек?

Како да се зголеми сексуалната желба и да се надмине стресот

„Справувањето со стресот станува полесно ако сте подобро поврзани со партнерот“, вели Сузан Валентин, психотерапевт од Торонто.

Договарајте „дејтови“ во спалната соба барем еднаш неделно и не кршете ги договорите. Исто така, работете за да бидете повеќе физички поврзани во текот на денот, како што е често прегрнување, советува таа.

Мажите родени во овој хороскопски знак се најлоши во кревет

Покрај тоа што работите на подлабока емотивна врска со вашиот партнер, препорачливо е понекогаш да користите природни афродизијаци и стимуланси на либидото за да ви помогне да се чувствувате подобро.

Loading...

Некои видови храна што позитивно го зголемуваат либидото се чоколадо, фстаци и шафран.

Leave a Reply