29.08.2017 23:13

Стопете ги наслагите со супа од зелка

Facebook Twitter Google+

Потребни производи:

 • 5 моркови, сецкани

  3 главици кромид, сецкани

  2 конзерви излупени домати заедно со сок

  1 голема зелка исецкана ситно

  300 г зрел грав од конзерва, исцеден и исплакнат

  2 л сок од домати

  2 зелени пиперки, сецкани

  10 стапчиња целер, исечен

  1 коцка зеленчукова супа

  сол

  црн пипер

Подготовка:
Во голем сад ставете ги морковите, кромидот, доматите, зелката, гравот, пиперките и целерот. Потоа истурете го во неа доматниот сок и коцка супа. Додадете и толку вода колку да се покријат сите производи.

Ставете го тенџерето на шпоретот на среден оган. Откако ќе зоврие, намалете ја топлината и оставете да врие под капак, додека сите состојки не омекнат.

loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments