Столтенберг: Нема бесплатни опции со агресивна Русија како сосед

Сподели со своите пријатели

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг во вторникот ги повика лидерите на трансатлантската безбедносна алијанса да ја задржат поддршката за Украина во нејзината војна против руската инвазија, велејќи дека исходот од конфликтот ќе ја обликува глобалната безбедност со децении.

Loading...

На почетокот на самитот во Вашингтон по повод 75-годишнината од формирањето на НАТО, Столтенберг рече дека алијансата мора да ја покаже истата решителност што ја покажала во другите клучни моменти од својата историја.

– Нема бесплатни опции со агресивна Русија како сосед. Во војна нема опции без ризик“, рече тој и додаде дека најголема цена и најголем ризик ќе биде ако Русија победи во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

„Не можеме да дозволиме тоа да се случи, додаде тој.“

Повеќе од 20 членки на НАТО ќе ги исполнат целите за воени трошоци на Алијансата со распределба на најмалку два отсто од својот БДП за одбраната оваа година, изјави минатата недела генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Говорејќи во центарот за размислување Вилсон Центар во Вашингтон, Столтенберг рече дека пред пет години, помалку од десет земји-членки ја исполнуваат целта за трошоците за одбраната.

– Дури сега можам да откријам дека оваа година повеќе од 20 земји-членки ќе потрошат најмалку два отсто од својот БДП за одбрана – рече Столтенберг.

„Тоа е добро за Европа и добро е за Америка, особено затоа што голем дел од тој вишок се троши овде во САД“, рече тој, додавајќи дека повеќе од две третини од европските одбранбени набавки доаѓаат од САД во последните две години, во вредност од повеќе од 140 милијарди долари.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

Трошоците за одбрана на многу европски нации драстично се зголемија од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, а претставниците на НАТО со задоволство нагласуваат дека европските земји-членки сега трошат доволно за одбрана.

Тој предупреди дека доцнењето на испораката на воената помош за Украина, како и на почетокот на оваа година, не треба да се повтори.

„Затоа, на самитот очекувам нашите лидери да се согласат дека НАТО ќе ја води координацијата и снабдувањето со безбедносна помош и обука за Украина“, рече тој.