Српската заедница го отвори двонеделниот турнир ”Видовдан 2015” (видео и галерија)

Сподели со своите пријатели

По петнаесетти пат, вчеранавечер во Куманово, на терените на поранешната спортска сала ”Соколана”,  беше отворен традиционалниот турнир во мал фудбал ”Видовдански турнир 2015”.

Loading...

 

 

Турнирот го прогласи за отворен Горан Зафировиќ, претседател на регионалната организација на Српската заедница во Куманово.

 

На вчерашниот прв натпревар се сретнаа четири екипи, и тоа Веланд-Форшпед, Бела дона-Потресени, Стела М-Хармонија и Висто-Ноне Пром.

Турнирот е предвиден е да заврши на 27 Јуни кога ќе се одржи и финалето на турнирот.  На турнирот ќе се натпреваруваат 16 реномирани екипи кои ќе бидат поделени во 4 групи.

Loading...

Првите две екипи од групата одат понатаму, соопштија организаторите.

За првите три екипи се обезбедени пехари и медали, а исто така ќе бидат наградени и најдобриот голман, стрелец и најдобриот играч на турнирот.

Како што е најавено,  пред финалето ќе биде одиграна ревијален натпревар помеѓу ветераните на ФК Вардар и една екипа.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.