СРЕДБА ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Највисокиот маж и најниската жена во светот (фото)

Сподели со своите пријатели

Највисокиот маж во светот, Турчинот Султан Косен, во Египет се сретна со својата целосна спротивност – најниската жена во светот, Индијката Јоти Амге, пишува „The Sun“.

Со нозе долги 133 сантиметри Русинка се бори за Гинисов рекорд (видео)

Loading...

 

 

Косен е висок 251 сантиметри, стоел пред пирамидите во Гиза покрај Амга, чија височина изнесува само 60 сантиметри, па заедно направиле фотографија.

Гинисов рекорд: Индијците за 12 часа засадија рекордни 67 милиони стебла

 

 

Loading...

Во Египет дошле на повик на египетскиот одбро за промоција на туризмот и учествувале на конференција во Каиро.

Каков татко, таква ќерка: Држат Гинисов рекорд во една од најчудните категории (видео)

Косен и Амге од 2011. година се носители на Гинисов рекорд и од тогаш досега немаат конкуренција.

111 цигли за 35 секунди: Босанец собори Гинисов рекорд за кршење цигли со глава (видео)

 

 

Трисет и петгодишниот Косен прв пат за рекорд е измерен во Анкара. Водечката позиција на листата највисоки луѓе ја преземал од Кинезот Си Шун, чија височина во 2005. година изнесувала 233 година и кој е сопственик на најголемата рака во светот.

Влечејќи автобус со својата коса сруши нов гинисов рекорд (видео)

 

Loading...

 

Индијката во историјата влегла во 2011 година, откако го прославила својот 18 роденден.

Трепки од 12 сантиметри и 83-годишен билдер во Гинисовата книга на рекорди (видео)

 

 

Моментално се занимава со актерство и води свија емисија, се наведува на официјалната страница на Гинис.

На следната страна прочитајте КОИ СЕ НАЈНЕОБИЧНИТЕ ГИНИСОВИ РЕКОРДИ


Pages: 1 2 3

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.