Специјалниот обвинител кој ги истражуваше воените злосторства на Косово ја води истрагата против Трамп

Сподели со своите пријатели

Џек Смит, новоименуваниот специјален обвинител во истрагата за Трамп, беше главен обвинител на специјалниот суд во Хаг, каде што ги истражуваше воените злосторства извршени за време на војната во Косово.

Loading...

Пред Хаг, Смит беше потпретседател на судски спор за Hospital Corporation of America, најголемиот невладин давател на здравствена заштита во нацијата, пренесува NBCNEWS.

Убиства на полицајци

Смит ја започнал својата обвинителска кариера во 1994 година како помошник окружен обвинител во канцеларијата на окружниот обвинител на округот Њујорк.

Во 1999 година, тој станал помошник на американскиот обвинител за Источниот округ на Њујорк, каде што работел девет години гонејќи работи како што се масовни убиства на полицајци, како и кршење на граѓанските права, според биографијата на Министерството за правда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалипса во Дубаи по 160 литри дожд во еден ден (ВИДЕО)

Од 2008 до 2010 година, Смит работел во Меѓународниот кривичен суд каде што ги надгледувал истрагите за воени злосторства.

Следење на корупцијата

Во 2010 година, Смит се врати во Министерството за правда каде служеше како шеф на Одделот за јавен интегритет, надгледувајќи ја јавната корупција и истрагите поврзани со изборите.

Во 2015 година, тој служеше како прв помошник американски обвинител за Средниот округ на Тенеси пред да стане вршител на должноста обвинител на САД.

Јавниот обвинител Мерик Гарланд изјави во петокот дека Смит ќе се врати во САД од својата функција во Хаг и веднаш ќе ја започне својата улога како специјален советник.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)