SpaceX ја испраќа првата ракета со екипаж во вселената

Сподели со своите пријатели

Претставникот на НАСА, Џим Бајденден објави на Твитер дека компанијата на милијардерот Илон Маск „SpaceX“ ќе испрати двајца астронаути на Меѓународната вселенска станица во својата ракета „Falcon 9“ од Флорида, што за компанијата ќе биде прв лет со екипаж.

Агенцијата претходно соопшти дека за мај се планирала мисија со астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли, пренесува Ројтерс.

Loading...

Иран одржа воена парада целосно поинаква од останатите (ВИДЕО)

Ако се оди според планираното, мисијата би можела да биде прва од американската почва од 2011 година, кога беа „пензионирани“ шатл возилата и НАСА оттогаш се потпираше на вселенската програма на Русија за пренесување астронаути во Меѓународната вселенска станица.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *