Сопругот на Ненси Пелоси пијан направил сообраќајка

Сподели со своите пријатели

Сопругот на претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, беше осуден во вторникот на пет дена затвор и наредено е да плати 6.800 долари парична казна и реституција, откако се изјасни за виновен за предизвикување повреда со возење во алкохолизирана состојба во Калифорнија во мај.

Loading...

Но, Пол Пелоси (82) ќе го избегне затворот откако судијата одлучи дека четири дена притвор по апсењето му се сметаат за казна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудискиот принц стана премиер

Наместо да остане еден ден, судијата му нареди да работи општо корисна работа, изјави неговата адвокатка Аманда Бевинс.

Бевинс се изјасни во име на нејзиниот клиент во Врховниот суд во округот Напа, Калифорнија.

Обвинетиот одлучил да не се појави на рочиштето бидејќи неговото присуство не било задолжително.

Пол Пелоси беше уапсен под сомнение дека возел под дејство на алкохол откако во мај учествувал во сообраќајна несреќа во Калифорнија. Никој не е сериозно повреден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Иако беше поштеден од дополнителна затворска време, Пол Пелоси доби три години условна казна и забрана за управување со моторно возило на една година, освен ако не е опремено со уред за палење што го спречува возачот да го стартува автомобилот без претходно да направи алкотест.

На Пол Пелоси му беше наложено да плати 4.927 долари како реституција на возачот на другиот автомобил за медицински сметки и изгубени плати, плус стандардна доплата од 150 долари и судска казна од 1.723 долари.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  17 лица загинаа во пожар во Кина