СИТЕ ПРИДОБИВКИ ОД ЈАГОДИТЕ: Еве зошто ги нарекуваат „кралици“ на овошјето!

Сподели со своите пријатели

Дали знаевте дека јагодите се толку здрави што можат да спречат разни болести? Ако не сте алергични, нема причина да не започнувате со конзумирање на ова прекрасно овошје, кое е најсвежо и најздраво во овој момент.

Loading...

Сезоната на јагоди е во тек, и оваа храна содржи многу корисни состојки. Освен што се фини и освежувачки, јагодите се полни со витамини и антиоксиданти и содржат низа супстанции кои го штитат нашето здравје.

Ви ги пренесуваме главните придобивки на храната која е позната и како кралица на овошјето.

 

 

Помагаат во согорување на насобраните маснотии

Црвената боја на јагодите содржи антоцијанини кои го стимулираат топењето на насобраните маснотии. Телото ги користи како гориво и помага во отстранување на масните наслаги.

Направете и детокс вода со јагоди.

Loading...

Тие ја подобруваат краткорочната меморија

Веќе споменатиот антоцијанин е исто така одговорен за подобрување на краткотрајната меморија. Истражувањата покажаа дека краткотрајната меморија може да се подобри за дури 100% за 8 недели со конзумирање на јагоди секој ден.

Нискокалорично – богато со растителни влакна

100 грама јагоди содржат само 33 калории и дури 58 мг витамин Ц, што е 98% од дневните потреби. Јагодите се полни со растителни влакна, а комбинацијата на нитрат во јагодите го стимулира протокот на крв и кислород во организмот, така што ќе го забрза метаболизмот и ќе помогне во слабеењето.

Го олеснуваат воспалението

Инфламацијата или воспалението е честа реакција на телото на дразби кои не му одговараат, а јагодите ги намалуваат нивоата на Ц-реактивен протеин во организмот, што укажува на воспаление.

Луѓето кои страдаат од хронично воспаление може да ги ублажат симптомите со јадење јагоди.

 

 

Го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања

Потрошувачката на јагоди го намалува лошиот холестерол во организмот, што автоматски го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Loading...

Како што веќе споменавме, ова овошје е полно со растителни влакна и калиум, за кои е докажано дека се добри за срцето и крвниот притисок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Предлог за совршен појадок ако ве мачат вишокот килограми

Ге ги зајакнуваат коските

Јагодите содржат калиум, витамин К и магнезиум, кои се важни за здравјето на коските, а биотин како една од состојките помага во зајакнување на ноктите и косата.

Спречуваат опаѓање на косата

Фолната киселина, витамин Б5, витамин Б6 и елагична киселина спречуваат опаѓање на косата. Покрај тоа, минералите како бакар и магнезиум помагаат во спречување на првут и габични заболувања на скалпот.

Имаат ефект против стареење

Витамин Ц, кој се наоѓа во јагодите, е потребен за производство на колаген, кој и дава еластичност на кожата.

Тие исто така содржат елагична киселина, која спречува уништување на колаген и воспаление во клетките на кожата, двата најголеми непријатели на една млада личност кои создаваат брчки.

 

 

Loading...

Го зајакнуваат имунитетот

Како одличен извор на витамин Ц, јагодите се меѓу петте овошја најбогати со антиоксиданси. Тие содржат повеќе витамини од портокали или лимони, па дури и помали количини на омега-3 масни киселини (во семиња).

Одлични се за здравјето на очите

Само неколку порции овошје како јагоди може да го намалат ризикот од дегенерација на макулата, состојба што резултира со губење на видот.

Помагаат во борбата против ракот

Витаминот Ц во јагодите е еден од антиоксидансите кој помага да се спречи карциномот.

Ова овошје е богато со флавоноиди кои се борат против клетките на ракот и истовремено ја спречуваат нивната способност да се размножуваат.

Придобивки и за дигестивниот систем

Влакната се неопходни за здравјето на дигестивниот систем, а јагодите содржат 2g влакна во еден дел. Ако не внесете доволно влакна во организмот, може да се појави запек и воспаление на цревата, што влијае на скоро 50% од луѓето постари од 60 години.

Влакната се одлични за спречување на дијабетес тип 2 бидејќи ја забавуваат апсорпцијата на глукозата во крвта.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Предлог за совршен појадок ако ве мачат вишокот килограми

 

 

Го потикнуваат губење на тежината

Слабеењето е еден од најдобрите начини за спречување на дијабетес тип 2 и срцеви заболувања.

Јагодите имаат малку калории, содржат само 28 калории во една порција, не содржат маснотии и имаат ниско ниво на натриум и шеќер. Јагодите содржат природни шеќери, но има малку од нив, 4g на порција, а вкупната количина јаглехидрати е еднаква на половина парче треска.

Loading...

Јадете неколку јагоди и ќе консумирате значително помалку калории отколку закуски.

Јагодите се исто така храна која ви помага да останете хидрирани.

Тие се добри пренаталното здравје

Фолната киселина се препорачува за сите жени кои сакаат да забременат, како и за оние кои се веќе бремени.

Јагодите во еден дел содржат 21 mcg фолна киселина, што е важно за развојот на детето и спречување на разни нарушувања.

Добри се за кожата

Со текот на годините, слободните радикали се повеќе штетни на кожата. Овој процес е сличен на ‘рѓосан метал изложен на воздух. Витаминот Ц и антиоксидансите во јагодите помагаат да се забави овој процес.

Loading...

 

 

Направете своја маска за лице

Изгмечете неколку јагоди и додадете лажичка мед и половина чаша сурутка. Нанесете ја оваа мешавина на лицето и оставете ја да делува 15 минути. Исплакнете со млака вода.

Дејство: Јагодите содржат салицилна киселина која ги отстранува мртвите клетки од површината на кожата и ја прави мека.

Користете ги во козметика

Свежите јагоди ја отстрануваат несаканата промена на бојата на нашите заби, едноставно со џвакање неколку минути. Потоа измијте ги забите со млака вода со нотка на сода бикарбона.

Loading...

Можете да истриете половина од јагодата на лицето за да го избелите. Сокот од јагода може да го истриете на изгорениците на кожата, а потоа да исплакните со млака вода.

Јагодите се силни алергени

Како прво, бидете внимателни бидејќи јагодите се храна што ослободува хистамини: со ослободување на хистамин во организмот, тие можат да предизвикаат алергии кај луѓе со предиспозиција, особено со уртикарија, со која треба да се борите така што телото ќе се навикне да јаде јагоди (секако постепено).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Предлог за совршен појадок ако ве мачат вишокот килограми

 

 

Loading...

Правила за купување и чување јагоди

Како да знам дека се свежи?

Ако имаат светло црвена боја и околу нив имаат кратки стебленца со свежи зелени лисја.

Како правилно да ги чувате јагодите?

Најдобро е да ги чувате на ладно и суво место. За да не ги смачкате, најдобро е да ги чувате во корпа. Ќе останат свежи во фрижидер два дена.

Може ли да ги замрзнам?

Да! Свежината ќе ја задржи во фрижидер десет месеци. Совет: наредете ги јагодите на послужавник и оставете ги во фрижидер три часа, а дури потоа ставете ги во вреќичките. Ова ќе спречи да се држат едни до други.

Како да ги подготвувам?

За да ги зачувате скапоцените состојки и аромата, и да спречите истекување на сокот, отстранете ги стебленцата и засладете ги непосредно пред јадење.

Зошто се толку здрави?

Бидејќи само 200 грама од ова овошје е доволно за да се покријат дневните потреби за витамин Ц, витамини К, А и Б, елементи во трагови и растителни материи го зајакнуваат имунитетот и спречуваат болести на кардиоваскуларниот систем.

 

 

Летото се ближи и време е да собереме рецепти за здрави сладоледи кои ќе ги направиме за освежување кога ќе започнат топлите денови. Постојат многу рецепти за здрави сладоледи каде главни состојки се јагодите, но и некои други состојки.

И за крај, но не и најважно, јагодите се многу вкусни! Додадете свежи или замрзнати јагоди во вашите шејкови и сокови.

Послужете ги за појадок со врели палачинки, направете намаз со авокадо и јагоди или едноставно само изедете ги.