Си и Бајден денеска на Бали разговараат за клучни прашања

Сподели со своите пријатели

Кинескиот лидер Си Џинпинг денеска ќе пристигне на индонезискиот остров Бали на долгоочекуваната средба со американскиот претседател Џо Бајден, пред самитот на Групата 20 (Г20), кој ќе ги следи тензиите поради руската инвазија на Украина.

Loading...

Двајцата лидери се очекува да разговараат за нуклеарните амбиции на Тајван, Украина и Северна Кореја, прашања кои исто така ќе бидат на агендата на самитот на Г-20 што почнува утре без рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Ројтерс.

Пред денешната средба со Си, Бајден во разговор со азиските лидери во Камбоџа рече дека линиите на комуникација на САД со Кина ќе останат отворени, за да се спречи конфликтот и најави тешки разговори во наредните денови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

Според него, САД „енергично би се натпреварувале“ со Кина, а во исто време „ќе се погрижат конкуренцијата да не се претвори во конфликт“.

За време на неговото обраќање пред делегатите на самитот во Источна Азија во Камбоџа, Бајден ја истакна важноста на мирот во Тајванскиот теснец.

Милијардерот Илон Маск, извршен директор на Tesla Inc и Twitter, се обрати на бизнис форумот Г20 и рече дека има „премногу работа“.

Говорејќи преку видео врска, Зеленски се појави во соба со свеќи облечен во традиционална индонезиска кошула што му ја испратија организаторите, велејќи дека тој зборува од место каде штотуку снемало струја.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров дојде на самитот на Г-20 на местото на претседателот Путин бидејќи, како што соопшти Кремљ, „шефот на руската држава е презафатен“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана