Штета од ураганот Иан ќе изнесува десетици милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Флорида, Северна и Јужна Каролина во саботата се обидуваа да се опорават од уништувањето предизвикано од ураганот Иан, една од најсилните бури што го погоди копното на САД, која остави десетици милијарди долари штета и непознат број на жртви.

Loading...

Иан, кој сега е циклон, ослабе, но сепак се прогнозира дека ќе предизвика штета во делови од Каролина, Вирџинија и Западна Вирџинија во сабота наутро, според Националниот центар за урагани.

„Опасните бранови на бури, поројните поплави и заканата од силни ветрови продолжуваат“, се вели во соопштението.

Невремето го погоди заливскиот брег на Флорида во средата, претворајќи ги крајбрежните градови во области на катастрофа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Брисел мора да ја заврши домашната задача за да обезбеди енергетска безбедност

Патиштата каде што Иан удри во Јужна Каролина беа поплавени и блокирани од дрвја, додека бројни столбови за комунални услуги беа оштетени.

Околу 1,9 милиони домови и бизниси останаа без струја во Каролина и Флорида, според веб-страницата за следење PowerOutage.us.

И бројот на загинати и трошоците за обновата остануваат непознати, но како што Флорида влезе во третиот ден по првиот штрајк на Иан, обемот на штетата станува очигледен.

Има извештаи за најмалку 21 смртен случај, рече Кевин Гатри, директор на државниот Оддел за управување со вонредни состојби, на утринскиот брифинг во петокот, истакнувајќи дека некои од нив остануваат непотврдени.

Loading...

Околу 10.000 луѓе се водат како исчезнати, рече тој, но многу од нив најверојатно се во засолништа или без струја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ДРАМА ВО ПЕНТАГОН: Кинески шпионски балон лета над САД (ВИДЕО)

„Оние постари куќи кои едноставно не беа изградени толку силни, тие беа однесени од морето“, рече гувернерот Рон ДеСантис.

Во меѓувреме, осигурениците се подготвуваат за исплати меѓу 28 и 47 милијарди долари во најскапата бура на Флорида од ураганот Ендру во 1992 година, според американската фирма CoreLogic.