Шон Пен повика милијардер да купи авиони во Украина

Сподели со своите пријатели

Холивудскиот актер Шон Пен покани милијардер да се вклучи и да купи две ескадрили авиони Ф-15 или Ф-16 за Украина, со што ја сврти вагата против руските напаѓачи во петнеделната војна, пренесува Гардијан.

Loading...

Тој додаде дека барањето на актерот некој да дојде и да потроши 300 милиони долари за „12 авиони со подобра технологија од руските МИГ или СУ“ го одразува барањето на украинските воздухопловни сили неколку часа порано за ловци од американско производство.

 

Зеленски: При повлекувањето Русите ги минираат и телата на загинатите

 

Пен со месеци е ангажиран во снимање на документарен филм за Украина и нејзиниот претседател Володимир Зеленски, пишува Гардијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Според нив, тој бил во Киев на денот кога избила војната, пред се на брифингот за медиумите во главниот град, а подоцна истиот ден се сретнал и со Зеленски.

 

Loading...

Зеленски: Русите ја минираа целата територија околу Киев, целосна катастрофа

 

Документарната екипа на Пен остана во Киев некое време потоа, тесно соработувајќи со владини претставници, а актерот се чини дека е доволно близок со Зеленски и неговиот круг за да се обиде да помогне во набавката на повисоко специфично оружје за борбените сили на Киев, заклучува Гардијан.