Шефот на МИ6: Вештачката интелигенција нема да ги замени агентите, човечкиот фактор е клучен

Сподели со своите пријатели

Вештачката интелигенција (ВИ) ќе го промени светот на шпионажата, но нема да може да ги замени агентите, изјави шефот на британската разузнавачка агенција МИ6 Ричард Мур.

Loading...

Во Прага, Мур зборуваше за зголемената закана за Западот што ја претставуваат Русија и Кина и објасни дека „човечкиот фактор“ ќе остане клучен во ера во која машините со способност за самостојно учење се развиваат сè побргу.

„Вештачката интелигенција ќе ги направи информациите многу подостапни и некои се прашуваат дали ќе ги исфрли разузнавачките служби како мојата“, рече Мур.

Наместо тоа, објасни тој, додека вештачката интелигенција френетично пребарува низ морето од отворени информации за да постигне некоја задача, знаењето за „совршено замавнување на добро направена мамка право во тајно место што мрежата со вештачка интелигенција не може да го погоди“ ќе стане изедначено. повредни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

„Уникатните карактеристики на агентите на вистинското место ќе станат уште позначајни бидејќи шпионите ќе можат да влијаат на одлуките во рамките на владата или терористичката група“, рече Мур.

Мур подоцна денеска ќе зборува во резиденцијата на британскиот амбасадор во Прага за рускиот претседател Владимир Путин и војната во Украина.

Во претходно објавениот говор подготвен како обраќање во резиденцијата, шефот на британското разузнавање напиша дека ја обвини и Русија за „империјализам“ во Африка.

Тој, исто така, го обвини Иран дека поттикнува натамошен конфликт во Украина со снабдување на Москва со беспилотни летала и друго оружје и опрема.

Loading...