Шефот на МИ6: Нашата врата е секогаш отворена за Русите незадоволни од Путин

Сподели со своите пријатели

Шефот на британската надворешна тајна служба МИ6 во средата ги повика Русите згрозени од војната во Украина да ги здружат силите со агенцијата за да ја прекинат агресијата.

Loading...

Во својот втор говор откако стана шеф на МИ6 во 2020 година, Ричард Мур рече дека Русија веројатно нема да го врати моментумот во Украина.

Говорејќи во британската амбасада во Прага, шефот на разузнавањето ја спореди моменталната ситуација во Украина со Прашката пролет во 1968 година, која беше потисната од советските власти.

„Додека се сведоци на навредливоста, внатрешните борби и бесчувствителната неспособност на нивните водачи – човечкиот фактор во најлош случај – многу Руси се соочени со истите дилеми како нивните претходници во 1968 година“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

„Нашата врата е секогаш отворена“

„Ги поканувам да го направат она што другите го направија во изминатите 18 месеци – да ни се придружат. Нашите врати се секогаш отворени. Нивните тајни ќе бидат безбедни со нас и ќе работиме заедно за да го запреме крвопролевањето“, рече тој.

Во својот говор, Мур рече и дека обидот за бунт на групата Вагнер во јуни покажа дека рускиот претседател Владимир Путин е под притисок и додаде дека е оптимист за успехот на украинската контраофанзива.