Шаленберг: На Европа ѝ е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг смета дека поради новиот бран напади на руската армија врз украинската инфраструктура во моментов речиси и да нема шанси за мировни преговори.

Loading...

Шаленберг, пред комисијата за надворешна политика на австрискиот парламент, рече дека, и покрај тоа, не е во ред да се исклучи Русија од меѓународните собири.

„На Европа и е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог за заедничка безбедност“, рече тој, пренесе Танјуг.

Врз основа на моменталната состојба, тој смета дека војната ќе продолжи и следната година.

Затоа, посочува, треба да се направи се за да се спречи човечкото страдање, а освен што ќе и помогнеме на Украина, да се обидеме да влеземе во разговори и со Русија, иако за тоа нема консензус во ЕУ.