Северна Кореја лансираше три ракети, Јужна Кореја возврати со две

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја тестираше три проектили на нејзиниот источен брег, вклучително и проектил за кој постои сомневање дека е интерконтинентална балистичка ракета (ICBM), соопштија јужнокорејските и јапонските власти.

Loading...

Тестовите се случија неколку часа откако американскиот претседател Џо Бајден го напушти регионот, по петдневната турнеја за време на која вети дека ќе ги брани Сеул и Токио во светлината на растечкиот нуклеарен и ракетен арсенал на Северна Кореја.

 

МАСАКАР ВО АМЕРИКА: Средношколец уби 19 ученици и 2 наставници

 

Лансирање од Пјонгјанг

Началникот на здружените вооружени сили на Јужна Кореја изјави дека првата ракета била лансирана во средата, од главниот град Пјонгјанг, во 6 часот наутро по локално време.

Втората била лансирана 37 минути подоцна, а третата пет минути подоцна.

Loading...

Армијата навела дека првиот од трите проектили најверојатно бил ICBM и дека прелетал околу 360 километри, на максимална височина од 540 километри.

Доколку се потврди, ова ќе биде вторпат Северна Кореја да го тестира ICBM откако лидерот Ким Џонг-ун стави крај на самонаметнатиот четиригодишен мораториум за тестирање ракети со долг дострел во март.

Се чини дека вториот проектил паднал откако достигнал височина од 20 километри, соопшти војската, додека третата, за која постои сомневање дека е балистичка ракета со краток дострел, прелетала 760 километри, на максимална височина од 60 километри.

 

Напаѓачот од Тексас ја застрелал својата баба пред масакрот во училиштето

 

„Прошетка на слонови“

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол, кој свика состанок на Советот за национална безбедност, ги осуди најновите тестови на соседите како „сериозна провокација, која го загрозува меѓународниот мир“.

Loading...

Тој нареди и „практични мерки за активирање и проширување на одвраќањето и зајакнувањето на комбинираната одбранбена позиција на Јужна Кореја и САД“.

Набргу потоа, војската соопшти дека Јужна Кореја и САД истрелале две ракети за да покажат решителност да одговорат цврсто на провокациите на Северна Кореја, вклучително и лансирањето на ICBM.

Лансирањето на ракетите е и показател дека „имаме способност и подготвеност за прецизни удари“, се вели во соопштението.

Се додава дека војската однапред детектирала знаци за можна „провокација“ на севернокорејската ракета и дека јужнокорејските сили во вторникот спровеле вежба позната како „Прошетка на слонови“, која вклучувала летање на 30 борбени авиони долж аеродромската писта. вистинско оружје тестирање.

 

ОН ги повикаа Талибанците да ги укинат ограничувањата за девојчињата и жените

 

„Јасна провокација“

Loading...

Јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши го нарече севернокорејското тестирање „јасна провокација“ и им рече на новинарите дека Јапонија нема да ги толерира обидите на Пјонгјанг да ја подобри својата ракетна технологија.

Ова беше 17-то оружје што Северна Кореја го тестираше оваа година.

Ова се случи откако американските и јужнокорејските власти предупредија дека Пјонгјанг најверојатно наскоро ќе тестира нуклеарно оружје или ракети со долг дострел, можеби дури и за време на азиската турнеја на Бајден.

Тестирањето се случува и додека Северна Кореја се бори против КОВИД-19, бидејќи неодамна објави дека е пријавен првиот случај на коронавирус од почетокот на пандемијата.

Повеќе од три милиони луѓе имале симптоми на оваа болест, а најмалку 68 луѓе починале откако првите случаи беа пријавени кон крајот на април, објавија севернокорејските државни медиуми.