Седум знаци дека воспитувате разгалени деца

Сподели со своите пријатели

Ретките родители ќе признаат дека нивните деца се разгалени, но тоа е вистина во многу случаи.

Loading...

Разгалените деца често се понеблагодарни, емотивни и незрели од другите деца.

Тие се обидуваат да ги манипулираат своите родители и луѓето околу нив за да го добијат она што го сакаат, а често мора да бидат поткупени за да ги завршат потребните задачи.

Група терапевти и психолози, кои се експерти за родителство, споделија седум класични примери и индикатори кои се карактеристични за разгалените деца.

Никогаш не се задоволни со тоа што го имаат

Разгалените деца можат да ги имаат сите играчки и облека на светот, но никогаш нема да имаат доволно.

„Бидејќи имаат многу, тие имаат тенденција да бидат неблагодарни и малку алчни“, истакнува психологот Микеле Борба.

Наместо да изразуваат благодарност за она што го имаат, тие ќе бидат повеќе фокусирани на добивање нови работи.

Терапевтот Ленаја Смит Крафорд, исто така, се согласи со Борб, кој истакнува дека разгалените деца „може да почнат да кажуваат „благодарам“ помалку, а „сакам“ повеќе“, пренесува HuffPost.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Починаа најстарите сијамски близнаци во светот

Тие не се откажуваат додека не го добијат тоа што го сакаат

Разгалените деца често се поврзуваат со манипулативни тактики со кои се обидуваат да добијат сè што сакаат, дури и ако треба да лажат или да влијаат на конфликтот на нивните родители со своето однесување.

Како пример за такво однесување, терапевтот Смит Крафорд посочи дека детето „ќе оди кај едниот родител и ќе каже дека другиот родител рекол дека може да го има она што го сака“, иако тоа не е така.

Мора да ги поткупите или да ги молите да ги завршат задачите

Често се случува на децата да им треба дополнителен притисок за да направат некоја задача, како што се оставање играчки или миење заби, но штом родителот ќе им каже да го направат тоа, тие треба да слушаат.

Меѓутоа, ако детето одбие да прави многу основни работи додека родителите не почнат да го молат или да го охрабрат со почести, играчки или пари, веројатно е разгалено.

„Ако се потпирате на „мито“ за да го мотивирате вашето дете да ги извршува задачите, немојте да се чудите ако во иднина ве праша колку ќе му/ја платите за да направи нешто“, посочува психологот Сузане Гелб.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Тие не знаат како да се справат со загубата

Ретко кога детето ужива да губи, но разгалените деца многу потешко поднесуваат загуба во друштвена игра или активна игра, како тенис или бордер.

„Ако вашето дете секогаш ги обвинува другите за слабите перформанси, очекува да биде пофалено за сè што прави, им вика на другите кои не ги прават работите според него и не дава признание кога неговите соиграчи се успешни, може да имате разгалено дете. “, вели терапевтот Вирџинија Вилијамсон, пренесува HuffPost.

Кога ќе помислат на нешто, сакаат веднаш да го добијат

Разгалените деца се поврзуваат со голема нетрпеливост. Кога разгалените деца сакаат нешто, тие го сакаат во тој момент и не им е гајле дали можете да им го направите тоа или не.

Loading...

Наместо да му покажат на детето дека не може така да се однесува и да го освестат, многу родители попуштаат и им го даваат на децата токму она што го сакаат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Босанец се сретна со мечка и настана урнебесна снимка која го насмеа Балканот (ВИДЕО)

Борба истакнува дека тоа е еден од големите проблеми бидејќи „најчесто на родителите им е полесно да попуштат отколку да го одложат барањето на детето“.

Тие мислат дека се најважни

Разгалените деца имаат навика да бидат егоцентрични. Ретко ќе најдете разгалени деца кои размислуваат како нивното однесување влијае на луѓето околу нив.

Борба истакнува дека „разгалените деца повеќе размислуваат за себе отколку за другите. Тие чувствуваат дека имаат право и очекуваат посебни услуги од сите околу нив“.

Кога нивните родители велат „не“, тие имаат бес

На многу деца ќе им биде тешко да прифатат „не“ за одговор, но разгалените деца одбиваат да го прифатат.

Иако бесот е вообичаен на рана возраст, ако продолжат додека растат децата, тоа покажува дека се разгалени деца.

„Како вашето дете обично реагира на зборот „не“? Разгалените деца не го поднесуваат тој збор. Тие очекуваат да го добијат она што го сакаат и обично го добиваат“, вели Борба.