Се подготвува првиот туристички лет во вселената: Ќе чини 450.000 долари!

Сподели со своите пријатели

Компанијата за вселенски туризам на Сер Ричард Бренсон, Virgin Galactic, вели дека ќе го лансира својот прв комерцијален лет во вселената пред крајот на овој месец.

Loading...

Компанијата планира летот да го реализира од 27 до 30 јуни годинава. Акциите на Virgin Galactic скокнаа за повеќе од 40 отсто по објавувањето.

Во мај, Virgin Orbit, приватна вселенска компанија во сопственост на британскиот милијардер, беше затворена, неколку месеци по неуспешната мисија.

Вирџин Галактик објави дека првиот лет ќе биде научно-истражувачка мисија, со тројца членови на екипажот од италијанското воздухопловство и Националниот истражувачки совет на Италија, кои ќе спроведат истражување за микрогравитација, пишува Би-Би-Си.

Компанијата соопшти дека нејзиниот втор комерцијален вселенски лет ќе следи на почетокот на август и очекува да спроведува месечни вселенски летови оттогаш.

Тоа ќе биде клучна пресвртница за Virgin Galactic, која мораше да надмине серија несреќи и технички предизвици.

Минатиот месец, ракетниот авион на Virgin Galactic, наречен Unity, се врати во акција по речиси двегодишна пауза.

Возилото, со двајца пилоти и четворица патници, се искачи високо над пустината Ново Мексико во САД до работ на вселената, пред да се лизне назад надолу.

Loading...

Virgin Galactic продаде повеќе од 800 билети на луѓе кои сакаат да возат повеќе од 80 километри над Земјата.

Летовите се дизајнирани да им овозможат на патниците поглед од вселената и да им овозможат да доживеат бестежинска состојба неколку минути.

Летот чини 450.000 долари по лице.

Додека Virgin Galactic се фокусира на вселенскиот туризам, Сер Ричард Бренсон исто така имаше амбиции да лансира сателити со неговата ракетна компанија Virgin Orbit.

Компанијата сега продаде сè што поседуваше, вклучувајќи го и претворениот авион Cosmic Girl и поголемиот дел од нејзиното седиште во Калифорнија.