САД испраќаат стотици бомби во Израел, продолжува испораката…

Сподели со своите пријатели

САД се согласија да испратат стотици бомби од 225 килограми во Израел, пратката која беше запрена од администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден поради загриженоста за израелските воени операции во јужниот град Рафах во Газа, соопштија тројца американски претставници.

Loading...

Бајден во мај објави дека нема да го снабдува Израел со офанзивно оружје, кое би можело да се искористи за сеопфатен напад врз Рафах, поради загриженост за судбината на стотици илјади цивили кои се засолниле таму од конфликтот на друго место во Газа.

Белата куќа тогаш објави дека ја задржува испораката на 1.800 поголеми бомби од 900 килограми и 1.700 релативно помали бомби од 225 килограми поради загриженоста на претседателот, пренесува АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова за испадот на Бајден: „Имаме проруски кандидат во САД“

Официјалните лица, кои не беа овластени да даваат официјални изјави на оваа тема и побараа да останат анонимни, рекоа дека администрацијата на Бајден е позагрижена за употребата на поголеми бомби и неодамна се согласи да го исполни барањето на Израел за испорака на бомбите тешки 225 килограми.

САД сè уште ги чуваат бомбите од 900 килограми, рекоа официјалните лица, со едно објаснување дека САД остануваат загрижени за тоа како бомбите би можеле да се користат во Газа.

Друг рече дека испораката на полесни бомби сè уште се обработува и дека сè уште не пристигнала во Израел, кој вели дека речиси ги поразил силите на Хамас во Рафах по два месеци борби во тој град.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден се уште верува во победа и по серијата гафови