Руските сили полека напредуваат кон центарот на Северодонецк

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на украинската област Луганск, Серхиј Гајдаи денеска изјави дека руските војници полека напредуваат кон центарот на Северодонецк.

Loading...

Тој за украинската државна телевизија изјави дека украинските сили кои го бранат Северодонецк не се во опасност да бидат опколени, бидејќи може да се повлечат во Лисичанск, на спротивниот брег на реката, објави Ројтерс.

Една третина од Северодонецк е под контрола на руските сили, во меѓувреме, изјави лидерот на самопрогласената Луганска народна република (ЛНР), Леонид Пашечник во интервју за руската новинска агенција Тасс.

„Можеме да кажеме дека една третина од градот е веќе под наша контрола“, тврди Пашечник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија ја намалила воздушната активност во Украина, тврди британското разузнавање

 

Шангај се враќа во нормала: Продавниците се отвораат, а сообраќајот се нормализира

 

Како што наведе, битките во моментов се водат во градското подрачје, така што напредокот е побавен отколку што сакаат, но нивната намера е пред се да ја зачуваат градската инфраструктура.

Loading...

Од друга страна, како што вели, украинските сили имаат спротивни цели, „тактика им е да се кријат зад цивилите, кои од почетокот на воената операција активно работат во Северен Доњецк“.

Лидерот на Народноослободителната армија рече дека главната цел на проруските сили е ослободувањето на Северодонецк и Лисичанск, каде напредокот е потежок поради, како што наведува Тас, повеќе обрачи на украинската одбрана и неколку хемиски постројки во тaa област.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Директорка на училиште на забава им дала алкохол на малолетници и силувала ученик