Руската поп-ѕвезда која го критикуваше Путин пронајдена мртва

Сподели со своите пријатели

Основачот на поп групата Дима Нова, чие име беше Дмитриј Свиргунов, познат по песната што стана химна за време на антивоените протести во Русија, почина во неделата од давење на 34-годишна возраст.

Loading...

Дмитриј Свиргунов ја основа популарната електронска група Cream Soda и ја критикуваше наводната палата на рускиот претседател Владимир Путин вредна 1,3 милијарди долари во песната „Aqua Disco“.

Песната често се пееше на протестите пред и во раните денови на руската воена инвазија на Украина, а протестите набрзо станаа познати како „Аква диско забава“.

„Нова“ падна низ мразот додека ја минуваше руската река Волга во областа Јарослав, североисточно од Москва, објави рускиот сајт за вести People Talk.

Тој бил со неговиот брат Ром и двајца пријатели.

„Синоќа имавме трагедија. Нашиот Дима Нова се движеше покрај Волга со пријател и падна под мразот. Министерството за вонредни ситуации сѐ уште трага по неговиот брат Ром и неговиот пријател Гоша Кисељев. Аристарх, нашиот пријател кој исто така падна под мразот, бил фатен, но не можел да се спаси. Веднаш штом имаме информација од Министерството за вонредни состојби ќе ве известиме“, напишала групата во потписот.

Во вторникот групата објави фотографии од Нова и неговиот пријател Киселев пишувајќи „официјалната идентификација е направена денеска во 9 часот наутро“.

Нова ја основа групата Крем сода со Илја Гадаев, а подоцна им се придружи и пејачката Ана Романовска.

Loading...

 

 

Newsweek им се обрати преку Инстаграм и е-пошта за коментар.

Триото имаше голем хит во 2019 година со нивната песна „No More Parties“, а следната година нивното видео за „Crying to Techno“ стана вирално.

Во 2017 година, Cream Soda објави песна наречена „Волга“ во која пеат за „спуштање“ во реката каде што „Ќе се удавам“.

„Ќе се удавам во заробеништво на пролетните усни / со тебе слегувам“, се дел од стиховите на песната.

Крем сода стана икона на антивоеното движење кога комичарот Александар Гудков искористи една од нивните песни за да се потсмева на Путин, кој е обвинет за изградба на раскошна палата во близина на Геленџик на јужниот брег на Црното Море на Русија, користејќи приходи од корупција.

Loading...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, отворен критичар на Путин, објави видео на YouTube во јануари 2021 година во кое тврди дека комплексот на палатата содржи замок од 190.500 квадратни метри во кој имало театар, кино и казино.

 

 

Портпаролот на Кремљ во тоа време ги отфрли тие тврдења како „чиста глупост“.

Наречена „Палата на Путин“, некои од собите во замокот брзо станаа вирални додека луѓето се шегуваа на сметка на неговиот салон за наргиле и собата со непозната користена едноставно наречена „водена дискотека“.

Крем сода го претвори концептот во песна како средство за критикување на претседателот, а потоа комичарот Гудков го искористи во видео во кое го исмева претседателот. Сатиричното видео има повеќе од 8 милиони прегледи на YouTube.

Текстот вклучува: „Ме покани на кино и неколку пијачки. Ме каниш да вдишам чад од шиша, да се разладам на кориците, да го гледам зајдисонцето од твојот мермерен будоар / Само не разбираш дека тоа е многу стара школа.

Loading...

Неговата колешка од бендот Романовска на Инстаграм напиша: „На фотографијата Дима ја пее „To You“. Дима, брат мој, почивај во мир. Те сакам секогаш. Се гледаме во новиот свет со тебе и Рома“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CREAM SODA (@creamsodamusic)