Руска амбасада објави мапа на која Крим е прикажан како украинска територија

Сподели со своите пријатели

Руската амбасада во Шведска објави мапа на земји во Европа на кои Крим е означен како територија на Украина.

Loading...

Русите замислуваа дека на картата треба да бидат прикажани цените на бензините во Европа, но Крим, кој го окупираа речиси десет години, им се лизна како дел од Украина.

По објавувањето на картата, првиот заменик министер за надворешни работи на Украина, Емине Џепар, изјави дека „Русија знае дека ќе биде исфрлена од полуостровот“.

„Сè што е нелегално е исто така кревко. Крим беше и ќе биде украински“, напиша таа.

Во 2014 година, Владимир Путин незаконски го анектираше Крим, а Русија одржа лажен референдум за анексија, како што се одржа во окупираните региони на Украина по минатогодишната инвазија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија објави дека пресретнала 35 украински дронови над Крим и Азовското Море

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...