Русија: Украинците мачат луѓе во регионот Харков

Сподели со своите пријатели

Кремљ ги обвини украинските сили за „тортура“ и „казнени мерки“ против жителите во областите на источна Украина кои ја презедоа контролата во последните денови.

Loading...

„Според нашите информации, против жителите на регионот Харков се спроведуваат многу казнени мерки, луѓето се мачени и малтретирани“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Руската војска денеска соопшти дека изведува „масовни удари“ против украинските сили на сите фронтови.

„Руските воздушни, балистички и артилериски сили изведуваат масовни напади врз единиците на вооружените сили на Украина во сите оперативни области“, се наведува во дневниот извештај на руското Министерство за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски одликуваше 19-годишен војник: „Собори шест руски авиони“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.