Русија ги протерува амбасадорите на балтичките земји

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги повика амбасадорите на Естонија, Летонија и Литванија да најави протерување на дел од нивните дипломати како реципрочна мерка, јавува Ројтерс.

Loading...

 

Украина ги предупреди преговарачите: Не јадете и не пијте на преговорите, би можеле да ве отрујат

 

Да потсетиме, Латвија и Естонија на 18 март објавија дека протеруваат по тројца руски дипломати, додека Литванија изјави дека им кажала на четворица Руси дека мора да ја напуштат земјата.

 

Шојгу: Русија ќе одговори на испораката на авиони на НАТО во Украина

 

Loading...

– Дипломатите се протерани во, како што се наведува, координиран потег „во врска со активности кои се спротивни на нивниот дипломатски статус, но и земајќи ја предвид руската агресија во Украина – објасни тогаш летонското Министерство за надворешни работи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија