Ракетно гориво експлодираше во фабрика во Србија, на смена биле 100 работници (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Силна експлозијата попладнево ги вознемири белграѓани, а станува збор за  детонација на ракетно гориво во погоните на компанијата за специјална намена „Едепро“.

Loading...

Се слушнале неколку детонации, а од правец на Лештани се гледал облак од чад.

 

 

Како што пишува Новости, во 2008 година дошло до експлозија во погонот за производство на гориво за противградни ракети на фабриката „Едепро“ во Лештане, при што во таа прилика биле повредени тројца работници.

Како што пренесуваат српските медиуми, експлозијата била силна, а на некои граѓани им биле искршени прозорците.

Според медиумите, во моментот на експлозијата наводно на смена биле околу 100 работници, чија судбина засега не е позната.

Loading...