Рајанер ги откажува летовите за Унгарија

Сподели со своите пријатели

Ирската нискобуџетна авиокомпанија Рајанер е подготвена да прекине неколку летови на својата унгарска линија поради новиот данок на дополнителна добивка и да се обиде да ја оспори казната што ѝ е изречена поради префрлање на трошоците на патниците.

Loading...

Рајанер ќе ги откаже сите летови на линиите до осум од своите 53 дестинации, а ќе го намали бројот на летови на маршрутите на седум дестинации, изјави во вторник директорот на ирската компанија Мајкл О’Лири.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Аризона го враќа законот за абортус од 19 век

Данокот на „вишокот на добивка“ на Унгарија на воздухопловниот сектор кој има загуба само му наштети на унгарскиот туризам, поврзување, транспорт и работни места, што е потврдено со сериозните намалувања на зимскиот распоред на Будимпешта, рече О’Лири.

Намалениот број летови на „Рајанер“ е директен одговор на „смешниот“ данок на „прекумерниот профит“, нагласи газдата на ирската компанија.

Унгарија во јули воведе данок на дополнителна добивка

Во јули, унгарската влада воведе данок на дополнителна добивка за компаниите во неколку сектори, вклучувајќи ги енергетскиот, банкарскиот, осигурителниот и телекомуникацискиот сектор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која е Џорџа Мелони?

Авиокомпаниите мора да и платат на државата околу 10 евра за секој билет што поаѓа од аеродромите во Унгарија.

Рајанер веднаш ја вклучи таа сума во цената на билетите и покрај тоа што унгарскиот даночен закон експресно ја забранува таквата практика, па регулаторот изрече казна од 300 милиони HUF.

Ирската компанија најави дека ќе се обиде да ја оспори таа одлука, доколку е потребно, пред судовите на Европската унија, тврдејќи дека Унгарија ги крши европските закони со забраната на таквата практика.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина спасувачи загинаа на Филипините по тајфунот