Пукање во ноќен клуб во САД, повредени 12 лица

Сподели со своите пријатели

Дванаесет лица се повредени во пукање во ноќен клуб во Батон Руж, соопштија властите во американската сојузна држава Луизијана.

Loading...

Една од жртвите е во критична состојба, соопшти полицијата.

Засега никој не е уапсен во врска со инцидентот во неделата, но полицијата се сомнева дека нападот во раните утрински часови бил „мета“.

„Ова не беше случаен чин на насилство, врз основа на прелиминарните податоци од истрагата. Веруваме дека ова беше целен напад, каде што некој беше одредена цел, а други беа повредени во тоа време“, рече началникот на полицијата во Батон Руж, Марфи Пол. прес-конференција.во недела попладне.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пјонгјанг: Воените маневри на САД и Јужна Кореја водат до „екстремна црвена линија“

Тројца полицајци од Батон Руж, кои биле во близина кога се случил нападот околу еден и пол час по полноќ, интервенирале во ноќниот клуб „Dior Bar & Lounge“ и им пружиле помош на повредените до доаѓањето на медицинските екипи.

Полицијата поради истрагата не сакаше да каже колку напаѓачи отвориле оган во ноќниот клуб.

„Го разбирам интересот и сите што сакаат информации, но не можам да дадам информации во овој момент“, рече Пол.

Градоначалничката на Батон Руж, Шерон Вестон Брум, која се состана минатата недела во Вашингтон со колегите од другите големи американски градови за да разговараат за прашањето на криминалот, го нарече пукањето „бесмислен чин на насилство што нема да остане без одговор“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Има ли надеж за нуклеарниот договор меѓу САД и Русија?

„Нема да застанеме додека не направиме сите да се чувствуваат безбедно и да ги спречиме поединците да користат оружје за да ги решат своите разлики“, напиша таа на Твитер.

 

 

Иако бројот на убиства во Батон Руж се намали во текот на 2022 година во однос на претходната година, главниот град на американската сојузна држава Луизијана сепак забележа голем број на злосторства поврзани со насилство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шведска го заострува законот за тероризам во соработка со Турција

Во октомври, девет лица беа ранети во пукање рано наутро во близина на кампусот на Јужниот универзитет.