Претреси во Германија против „Граѓаните на Рајхот“, застрелан полицаец!

Сподели со своите пријатели

При претресот насочен против групата на т.н Граѓани на Рајхот, припадник на специјалните полициски единици на Германија беше повреден со огнено оружје на југот на Германија.

Loading...

При претрес на објекти иницирани во неколку сојузни провинции како дел од истрагата против т.н Граѓани на Рајхот, во Ројтлинген на југот на Германија, бил застрелан и полесно повреден специјалец полицаец, јавуваат германските медиуми повикувајќи се на државното правобранителство.

Осомничениот е уапсен и е под истрага за убиство во обид.

Рано изутрината, припадниците на специјалната полиција, по наредба на главниот државен обвинител во Карлсруе, извршија претреси насочени кон 19 припадници на местото на настанот на кое се собираат т.н. Граѓаните на Рајхот на локации во седумте сојузни држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Летото ќе биде исклучително топло“: Шпанија веќе бележи рекорди

Во рамките на таа акција е извршен претрес во Ројтлинген, каде е отворен оган од страна на полицајци.

Потрагата е поврзана со голема операција од декември 2022 година, кога 25 лица од ова милје беа уапсени и осомничени за планирање терористички напади со цел уривање на уставниот поредок на Германија.

Граѓаните на Рајхот е вообичаено име за движење чии членови не го признаваат постоењето на денешна Сојузна Република Германија и бараат враќање на границите на Германија пред 1945 година.

Тие исто така не ги признаваат институциите на Сојузна Република Германија.

Loading...

Нивниот број се проценува на околу 20.000, а многу од нив имаат оружје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалиптични сцени во Њујорк: Издадено предупредување за милиони луѓе (ВИДЕО)

Во 2016 година, полицаец беше убиен при обид да одземе оружје од член на Граѓансите на рајхот во Нирнберг.