Праски – Го зајакнуваат имунитетот, штитат од рак и спречуваат „ноќно слепило“

Сподели со своите пријатели

Денес, Европа е најголем производител на праски во светот, и ова сезонско овошје е омилено не само поради неговиот исклучителен вкус, туку и поради неговите значајни придобивки по здравјето.

Loading...

Праските пристигнаа во Европа од Персија, но тие се одгледуваа во Кина многу пред да пристигнат на европско тло.

Постојат записи дека праската некое време се нарекувала „персиско јаболко“, а цвеќињата и дрвјата со зрели плодови често биле опишани во кинеската литература.

 

 

Помагаат во процесот на варење бидејќи се полни со растителни влакна

Една праска со средна големина обезбедува скоро 10 проценти од дневните минимум потребни влакна.

Освен што спречува запек и помага при процесот на варење, влакната од праска помага и во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Loading...

Тие исто така содржат пребиотици кои ги хранат корисни бактерии во нашите црева, борци против воспаленија, за да го зачуваат имунитетот и подобро расположение.

Тие го зајакнуваат нашиот имунолошки систем

Праските го зајакнуваат нашиот имунитет на многу начини. Едно од овие овошја со средна големина содржи повеќе од 15 проценти од дневните потребни количини на витамин Ц, неопходна состојка за производство, функција и заштита на клетките на имунолошкиот систем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како може да препознаете ГМО храна?

Витаминот А, кога една праска содржи околу 10 проценти од нашите дневни потреби, помага во формирање на мукозната мембрана во респираторниот тракт, а посилните мембрани создаваат подобри заштитни бариери. Праските исто така го бранат имунитетот со нивните природни антимикробни својства.

 

 

За подобро расположение

Во Унгарија праските се нарекуваат „плод на смиреноста“. Тие имаат исклучително пријатен, но не премногу сладок вкус, кој го стимулира лачењето на хормоните за задоволство и прави да се чувствувате добро и да се чувствувате задоволни додека конзумирате.

За убавината и еластичноста на кожата

Покрај силните антиинфламаторни антиоксиданти, праските содржат бета каротен и витамин Ц, кои се важни за здрава, еластична, но и отпорна кожа.

Loading...

Бета каротен – природен витамин А, помага во заштитата на кожата од сонцето, спречува оштетување, го загрева тонот и помага да се создаде природен сјај.

Витаминот Ц е неопходен за синтеза на колаген, подобрување на еластичноста на кожата и помала релаксација.

Праските се исто така многу важни за хидратација, бидејќи, покрај витамини и минерали, над 85% од составот на свежите праски е вода.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Обичната вода како лек. Еве за што помага!

 

 

За подобар вид и намален ризик од „ноќно слепило“

Лутеин и зеаксантин, соединенија кои се наоѓаат во праските, помагаат во заштитата на мрежницата и леќата, а докажано е дека го намалуваат ризикот од дегенерација на макулата и катарактата.

Содржината на витамин А исто така помага во поддршка на подобар вид.

Loading...

Недостаток на овој витамин може да доведе до состојба наречена ксерофталмија, која е ретка, но која го оштетува видот и резултира во таканаречено ноќно слепило – неможноста на видот да функционира во темница или при слаба светлина.

Помага во борбата против ракот на дојка

Покажано е дека полифенолните антиоксиданти во праските спречуваат раст и ширење на клетките на ракот, особено во случај на рак на дојка.

Едно истражување, кое ги следело жените 24 години, покажало дека два вида овошје се истакнуваат во заштитен ефект – поголемиот внес на бобинки и праски е поврзан со помал ризик од карцином на дојка кај жени во менопауза.

 

 

Loading...

Идеално за диети и контрола на телесната тежина

Некои неодамнешни истражувања покажаа дека биоактивните соединенија во праските имаат антиинфламаторно, но и антидебесно својство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да промените во животот ако постојано се чувствувате уморно?

Нивната способност да помогне во регулирање на нивото на шеќер и инсулин во крвта, заедно со висока содржина на влакна и вода, ги прави одличен избор во диети и контрола на телесната тежина.

Помал ризик од невродегенеративни болести, како што е Алцхајмерова болест

Познато е дека антиоксидантите од праска се борат против оксидативниот стрес, што создава нерамнотежа помеѓу производството на слободни радикали кои ги оштетуваат клетките и способноста на организмот да се спротивстави на нивните штетни ефекти.

Овој процес е клучен за здравјето на мозокот, бидејќи се покажа дека оксидативниот стрес е важен фактор во невродегенеративните болести како што е Алцхајмеровата болест.

 

Loading...

 

Диуретични својства за подобра контрола на крвниот притисок

Калиумот, кој е доволен во едно од овие овошја со средна големина за да обезбеди 8% од препорачаната дневна количина, помага во регулирање на крвниот притисок дејствувајќи како природен диуретик за отстранување на вишокот на натриум и течност од телото.

Ова го намалува притисокот врз срцето и артериите, со помалку надуеност и притисок врз другите органи.

 

Loading...