Последните шокантни фотографии од Титаник кои долго биле криени од јавноста (фото+видео)

Сподели со своите пријатели

Трагичната приказна за Титаник кој потонал при судир со санта мраз неколку пати е документирана, прикажана во филмови, книги и документарци, но и натаму ги фасцинира луѓето. 

 

Loading...

 

Ова се некои од шокантните последни фотографии, било од преживеаните или оние кои се нашле во целата ситуација, а многумина од нив долго време биле криени од јавноста.

 

 

Екипажот на бродот никогаш не се грижел премногу поради сантите мраз во океанот, затоа што биле убедени дека Титаник не може да потоне. На самиот ден на трагедијата на палубата одмарале луѓето, а особено уживале богатите патници.

 

Loading...

 

Кога бродот удрил во сантата мраз настанал хаос на самиот почеток на трагедијата и тоа уште пред да биде воочено колку чамци за спасување недостигаат.

 

 

„Collapsible A“ бил последниот чамец кој го напуштил Титаник, а тој всушност не е спуштен од бродот туку во атмосферата на паника и хаос само бил фрлен откако бродот започнал вертикално да тоне.

 

 

Само тројца луѓе успеале да влезат на него, а чамецот бил воочен дури месец дена подоцна со распаднатите тела на оние кои починале од глад и студ. Масовниот погреб бил организиран на спасувачките бродови.

 

Loading...

 

Загрижените роднини чекале вести за своите најблиски пред канцеларијата „Вајт Стар“, а најмногу од загинатите биле сиромашни кои на бродот имале билети за трета класа.

 

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.