Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го посети Донбас

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го посети Донбас за да обезбеди обука за медиумските работници, изјави денеска првиот заменик-шеф на администрацијата на рускиот претседател Сергеј Кириенко.

Loading...

„Би сакал да му се заблагодарам на Дмитриј Сергеевич Песков кој синоќа се врати од Луганск, каде одржа обука за медиумите и претставниците на печатот од Луганск и Доњецката Народна Република“, рече Кириенко, а пренесе агенцијата ТАСС.

Песков на прес-конференцијата рече дека рускиот претседател Владимир Путин на крајот ќе го посети Донбас, но дека засега нема конкретни планови за таа посета.

„Во моментов нема конкретни планови, но не се сомневам дека ќе дојде време кога Путин ќе го посети Донбас. Тоа се руски региони и тој ќе оди таму“, одговори портпаролот на Кремљ на прашањето дали Путин планира да оди во Донбас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бритни Грајнер пристигна во САД по размена на затвореници со Русија

Тој рече дека Кремљ ги анализира информациите за конгресните избори во САД.

„Не може да се каже дека оставивме сè зад нас и ги следевме изборите. Внимателно ја анализираме ситуацијата. Имаме многу наши работни места, тие ни се поважни. Но, се разбира, внимателно ги анализираме информациите што доаѓаат. “, рече Песков.

Песков посочи дека американските избори се важни, но „не треба сериозно да ја преувеличуваме нивната важност во краткорочната и среднорочната перспектива за нашите односи“.

Според него, „овие избори не можат суштински да променат ништо.“ „Односите ќе останат лоши“, рече Песков, пренесе Спутник.

Loading...

Тој додаде дека не сака однапред да најавува спорадични контакти со Соединетите Американски Држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: „Животот сега е исклучително тежок, проточната вода стана луксуз“

„Засега е рано да се зборува за тоа“, рече Песков, коментирајќи ги информациите за руско-американските преговори за обновување на инспекциите на објектите за нуклеарно оружје во рамките на договорот СТАРТ.

Зборувајќи за обвинувањата за мешање во американските избори, Песков рече дека Кремљ е толку навикнат на такви обвинувања што повеќе не обрнува внимание на таквите наводи.

„Толку сме навикнати што не ни забележуваме“, со насмевка одговори портпаролот на Кремљ.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.