Поранешниот министер на британската влада поднесе оставка по обвинувања за малтретирање

Сподели со своите пријатели

Поранешен британски министер се соочи со тврдења дека се фалел дека „поседува“ колега пратеник кој се соочува со финансиски тешкотии.

Loading...

Тој, наводно, му рекол на државниот службеник „сам да си го пресече грлото“ и испратил пораки со вулгарности до поранешниот шеф на партијата Вип.

– Ова е проклет одраз на слаб премиер. Риши Сунак го назначи Гевин Вилијамсон со целосно познавање на сериозните обвинувања за неговото однесување и постојано му изразува доверба – изјави заменик-претседателот на Лабуристичката партија.

Во низа обвинувања се наведува дека Вилијамсон малтретирал владин персонал, пишува Мирор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се појави досега невидено интервју на Навални: „Западот не прави ништо, им служат на бандитите“

Поранешниот министер во синоќешната објава на својот Твитер профил, иако ги негираше обвинувањата против него, призна дека тие станале пречка за добрата работа што ја прави британската влада. Тој додаде дека ќе ја следи постапката за жалби и ќе го расчисти своето име.

Неговата оставка ќе покрене прашања за пресудата на премиерот Сунак да го врати во владата откако Тереза ​​Меј и Борис Џонсон го отпуштија во последните години.