Поранешниот малезиски премиер обвинет за корупција

Сподели со своите пријатели

Поранешниот малезиски премиер Мухијдин Јасин е обвинет за злоупотреба на моќта и перење пари во врска со доделување владини договори за време на пандемијата „Ковид-19“.

Loading...

Мухијдин, кој ја водеше земјата од март 2020 година низ најлошото од пандемијата, се изјасни за невин по шест обвиненија пред судот во Куала Лумпур во петокот наутро, објави Ал Џезира.

Обвиненијата дојдоа откако Мухијдин беше испрашуван неколку часа во четвртокот од страна на истражителите од малезиската антикорупциска агенција за програмата за поддршка што неговата влада ја воведе за да му помогне на градежниот сектор за време на заклучувањето на коронавирусот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес во Авганистан и Пакистан: Најмалку 13 загинати

Тој се соочува со четири точки од обвинението за злоупотреба на службената должност што вклучува штета од 232,5 милиони рингити (51,40 милиони американски долари) и две точки од обвинението за перење пари во износ од 195 милиони рингити.

Мухијдин, чија коалиција Перикатан Насионал (ПН) во која доминираа етнички Малајци загуби на тесни избори од мултиетничкиот ривал Анвар Ибрахим во ноември, претходно ја нарече истрагата политички мотивирана.

Тој е вториот поранешен лидер кој се соочи со обвиненија за корупција по Наџиб Разак, кој беше премиер до мај 2018 година, кога неговата некогаш доминантна коалиција „Барисан национален“ под Националната организација на Обединетите Малези (UMNO) ја загуби власта за прв пат поради народни протести поради мулти- скандал од милијарди долари со државниот фонд.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Макрон денеска ќе им се обрати на француските граѓани