Поранешен шеф на НАТО: Русија ја користи смртта на своите војници како позитивна пропаганда

Сподели со своите пријатели

Поранешниот директор за планирање на НАТО, Фабрис Потиер, вели дека НАТО треба да направи повеќе, вклучително и испраќање оружје во Украина многу побрзо.

Loading...

 „Тоа е можно и неопходно затоа што овде имаме избор помеѓу да влеземе во многу долга војна за трошење, со збришани цели градови во Донбас и источна Украина, со илјадници убиени цивили или обиди да му помогнеме на Зеленски да ја заврши оваа војна под услови прифатливи за него и украинското население“, изјави тој за Sky News.

 

САД испратија 100 „камикази дронови“ во Украина

 

Запрашан за признавањето на значителни воени загуби од страна на Русија, тој рече дека тоа е неизбежно бидејќи „мртвите руски војници мора да се вратат дома“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелските сили убиле Палестинец за време на рација на Западниот Брег

„Мртвите војници се дел од позитивната пропаганда“

Тој вели дека Русија се чини дека ја користи смртта на своите сили како позитивна пропаганда.

Loading...

„Постои и ваков наратив на Путин за идолизирање на насилството и жртвите и таа „специјална операција“ бара посебни жртви“, вели Потиер. Јасно е, вели тој, дека „посебна жртва“ значи економски санкции.

 

Австралија испраќа четири оклопни возила Bushmaster во Украина

 

Потиер, исто така, вели дека Русите се чини дека развиваат наратив дека многу војници умираат, но целта вреди.

„Значи, никогаш не ја потценувајте способноста на Кремљ да претвори нешто страшно во некаков позитивен наратив за да ја одржи пропагандата“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еруптираше вулканот Семеру: Се евакуира населението!