Поплавите во Јужна Африка однесоа повеќе од 300 животи (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во јужноафриканската провинција КваЗулу-Натал достигна повеќе од 300, откако разорните поплави предизвикаа хаос во областа.

Loading...

Локалните власти бараат да се прогласи состојба на катастрофа, откако во некои области врнеше дожд за еден ден како за неколку месеци.

 

Украина: Ракетиравме и уништивме руски брод. Русија: Не, оштетен е во експлозија на муниција

 

Официјалните лица ја нарекоа една од најлошите временски бури во историјата на земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто жените на протестите за Иран ја сечат косата?

Одроните ги заробија луѓето под зградите, а се очекуваат и нови поплави.

Има извештаи дека спасувањето е отежнато поради слабата видливост бидејќи луѓето се обидуваат безбедно да се спасат со хеликоптер.

Loading...

 

Полицаец застрела Афроамериканец во САД: Граѓаните гневни излегоа на улица (ВИДЕО)

 

Во вторникот, Би-Би-Си беше сведок на една таква операција за пребарување на 10-годишно девојче кое беше дел од четиричлено семејство кое загина на поплавен мост.

Џомба Фири, кој живее во главниот град на регионот, Дурбан, рече дека неговата куќа била одземена во поплавите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден бараше конгресменка која е веќе почината (ВИДЕО)

„Не знам каде ќе спиеме сега“, изјави тој за Ројтерс.

 

Loading...