Поминал 17 години во затвор за силување, а сега е уапсен нов осомничен

Сподели со своите пријатели

Откако правниот тим на 57-годишниот Ендрју Малкинсон изнесе нови докази за ДНК на виделина, на неговиот клиент веројатно ќе му биде дозволено да поднесе жалба на пресудата од 2004 година.

Loading...

Со пресудата Малкинсон беше осуден на доживотен затвор и двапати беше одбиена жалба откако поднесе барање за разгледување на неговиот случај од Комисијата за ревизија на кривичните предмети (CCRC).

Малкинсон беше ослободен на условна слобода во 2020 година, а напредокот во научните методи му овозможи на неговиот правен тим да ѝ достави на Комисијата нови докази што ја доведуваат во прашање неговата одговорност.

Присуството на непозната машка ДНК е откриено во примероците земени од жртвата и нејзината облека, а Комисијата потоа успеала да го идентификува осомничениот со пребарување на Националната база на податоци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морско куче уби тинејџерка во Австралија

Полицијата на Манчестер денеска откри дека минатиот месец под сомнение за силување бил уапсен 48-годишен маж од Есекс, кој во меѓувреме е ослободен, иако истрагата против него сѐ уште трае, пишува Индипендент.

„Ми украдоа 20 години“

Оттука, комисијата дозволи предметот да биде предаден на Апелациониот суд, каде судиите ќе одлучат дали ќе дозволат жалба на пресудата.

„Јас сум невин. Конечно имам шанса да го докажам тоа благодарение на упорноста на мојот правен тим“, рече Малкинсон во изјавата објавена од неговите адвокати.

„Имам само еден живот и досега ми се украдени 20 години. Вчера наполнив 57 години. Уште колку ќе трае?“ праша Малкинсон.

Loading...

Тој беше осуден за давење и силување на 33-годишна жена во Салфорд во јули 2003 година од страна на поротата со 10-2.

Неговиот правен тим тврди дека пресудата е донесена и покрај недостатокот на форензички докази што го поврзуваат со нападот и покрај недоследностите во изјавите на очевидците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Републиканец: Кина се обиде да испрати порака дека може да влезе во воздушниот простор на САД

Новите докази за ДНК презентирани пред Комисијата вклучуваат примероци земени од под ноктите на жртвата. Жртвата им потврдила на инспекторите дека со ноктите направила длабока гребаница на лицето на нејзиниот напаѓач.

„Може да се откријат нови докази години по пресудата“

Хелен Пичер, претседател на Комисијата, рече дека нивното упатување на случајот на Малкинсон до Апелациониот суд ја нагласи важноста на постоењето на Комисијата во британскиот казнено-правен систем.

„Нови докази можат да излезат на виделина години по пресудата“, додаде таа.

„Во постојано менување на светот на форензичката наука, од клучно значење е да постои независно тело кое може да ги преземе овие истраги и да ги испрати вознемирувачките случаи на суд. Следејќи го извештајот на г-дин Малкинсон, ги искористивме нашите посебни овластувања и експертиза за да го преиспитаме овој случај, наложувајќи им на експертите да преземат најсовремени ДНК тестови“, нагласи Пичер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциско: Геј луѓето се Божји деца

„Битката за правда сѐ уште не е завршена“

За новите откритија проговори адвокатката на Малкинсон, Емили Болтон. „Битката за правда сѐ уште не е завршена.

Апелациониот суд сега ќе формира сопствен став за новите докази и се надеваме дека ќе се согласи дека пресудата на Енди сега не може да се смета за точна“, рече адвокатот на Малкинсон.

Loading...

„Се надеваме дека полицијата и обвинителството нема да трошат ресурси против оваа жалба и дека вистинскиот сторител на ова злосторство ќе го изведат пред лицето на правдата“, заклучи Болтон.