Помилуван директор на Самсунг кој беше во затвор поради поткуп

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол го помилува потпретседателот на Самсунг Електроникс Ли Џае Јонг.

Loading...

Со цел да се помогне во надминување на „националната економска криза“, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за правда.

Помилувањето е главно симболично, бидејќи Ли веќе е на условна слобода откако отслужи 18 месеци затвор за нудење мито додека беше на чело на најголемиот светски производител на паметни телефони и мемориски чипови, пишува Ројтерс.

Министерот за правда Хан Донг-хун рече, откако Шин Донг-бин, претседател на Лоте Груп, петтиот по големина бизнис конгломерат во Јужна Кореја, исто така беше помилуван, дека владата, поради итна потреба да ја надмине националната економска криза, „ внимателно избрани економски лидери за помилување кои го водат националниот мотор на раст преку активно инвестирање во технологија и отворање нови работни места“, соопшти британската агенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави и свлечишта во Нов Зеланд, има загинати!