Поларна светлина во Австралија: Погледнете ги неверојатните глетки (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Интернетот беше преплавен со фотографии и видеа од поларна светлина што ја видоа жителите на крајниот југ на нашата планета.

Loading...

Aurora australis, односно јужната зора, поларната светлина која може да се види од јужната хемисфера на Земјата го фасцинира светот дури и на фотографиите кои денес се шират на интернет.

Aurora australis, редок феномен во магнетното поле на Земјата, проектира светлина низ небото низ југоисточна Австралија, Тасманија и Нов Зеланд.

Фотографиите и видеата кои се направени во последните неколку ноќи во Австралија и Нов Зеланд се навистина фасцинантни и ги споделуваат и им се допаѓаат на луѓе од целиот свет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Фати огромна ајкула со голи раце. Гледачите запрепастени! (ВИДЕО)

Австралиските и новозеландските медиуми пишуваат дека поларната светлина не била толку видлива со години, а фотографиите и видеата се насекаде.

Уживајте во сцените снимени од професионални и помалку професионални фотографи и видеографи.

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сакал да изгледа како Инстаграм филтер: Потрошил 35.000 евра на „пластика“