Почина сестрата на Доналд Трамп, Мерјан Трамп Бери

Сподели со своите пријатели

Постарата сестра на Доналд Трамп, пензионираната судијка Мерјан Трамп Бери, која го критикуваше својот брат во тајно снимена изјава додека беше претседател на САД, почина на 86-годишна возраст, објави Њујорк Тајмс.

Loading...

Мерјан Трамп е една од четирите браќа и сестри на Доналд Трамп, кој на 77-годишна возраст планира повторно да се кандидира на претседателските избори во САД во 2024 година, заедно со Фред Трамп Џуниор и Роберт Трамп, кои починаа, и Елизабет Трамп, родена 1942 година и се уште е жива.

Според Њујорк тајмс, повикувајќи се на два неименувани извори од нејзиното поблиско опкружување, таа починала во својот дом во населбата Апер Ист Сајд на Менхетен.

Причината за смртта не беше позната во понеделникот наутро.

Сестрата на Трамп го нарекуваше својот брат „човек без принципи“

Таа беше назначена за судија во државата Њу Џерси од тогашниот претседател Роналд Реган во 1983 година, а поранешниот демократски претседател Бил Клинтон ја именуваше во федералниот апелационен суд во 1999 година.

Мерјан Трамп Бери, која долго време се сметаше за блиска до нејзиниот помлад брат, одеднаш се најде во неговата изборна кампања во 2020 година кога Вашингтон пост ги објави нејзините изјави тајно снимени во 2018 и 2019 година од нејзината внука Мери Трамп, која беше силно критична кон нејзиниот вујко.

Нарекувајќи го „суров“, „лажго“ и човек без принципи, Мерјан Трамп Бери ја нападна неговата имиграциска политика што доведе до тоа децата да бидат одвоени од нивните родители на граница и да бидат испратени во засолништа.

„Тој сака само да ја задоволи својата изборна база“, вели таа во видеото. „Нема принципи.“

Loading...

Мери Трамп објави книга („Премногу и никогаш доволно – како моето семејство го создаде најопасниот човек на светот“) во која го критикува „токсичното семејство“ во кое порасна поранешниот американски претседател.