Почина човекот кој 70 години живееше во машина која дишеше за него

Сподели со своите пријатели

Пол Александар, човекот кој живееше 70 години со челични бели дробови, почина на 78-годишна возраст.

Loading...

Александар бил принуден да живее во метална конструкција тешка околу 270 килограми откако се заразил со детска парализа или полио во 1952 година, на само шест години, и бил парализиран од вратот надолу, не можејќи сам да дише, пренесува Индекс.

Тој итно бил префрлен во болница во Тексас откако развил симптоми и се разбудил во механичко челично белодробно крило.

„Откако преживеа детска парализа како дете, тој живееше повеќе од 70 години со бели дробови од челик. Отиде на колеџ, стана адвокат и писател. Неговата приказна патуваше далеку и нашироко и позитивно влијаеше на луѓето ширум светот. Пол беше неверојатен модел кој ќе остане запаметен“, напиша Кристофер Улмер, администратор на страницата GoFundMe.

„Многу сум им благодарен на сите што донираа пари за мојот брат. Ова му овозможи да живее без стрес во последните неколку години“, напиша братот на Александар.