Планиран атентат на Бајден и преземање на власта во Америка

Сподели со своите пријатели

Момче од Мисури, 19-годишниот Сај Варшит Кандула, кој во понеделникот намерно удри со својот камион за изнајмување во ограда во близина на Белата куќа во Вашингтон, ѝ изјави на полицијата дека им се восхитува на нацистите и сака да ја „зграби власта“, покажуваат судските записи.

Loading...

Тој рекол дека е подготвен да ги убие американскиот претседател Џо Бајден, потпретседателката Камала Харис и нивните семејства и да ја „освои власта“, а, како што наведе, нападот го планирал шест месеци.

Возачот изнајмил камион U-Haul во понеделникот вечерта, а околу 21:35 часот, возилото прелетало на тротоарот пред Белата куќа и удрило во метална преграда северно од Белата куќа, се вели во извештајот на Тајната служба поднесен во Федерален окружен суд во Вашингтон.

Кандулу е обвинет и за грабеж на имот во САД во износ поголем од 1.000 долари.

Кога агентите на Тајната служба го прашале Кандула за знамето со свастика што го извадил од ранецот, тој наводно рекол дека го купил преку интернет затоа што нацистите „имаат голема историја“ и го опишал Хитлер како „силен лидер“ на кој му се восхитува, се вели во судскиот документ.

„Возачот рече дека се восхитува на нивната авторитарна природа, евгеника и единствен светски поредок. Неговата цел беше да влезе во Белата куќа, да ја преземе власта и да стане шеф на нацијата“, пренесува NBC News (NBC) повикувајќи се на извештајот.

Кандула се појави во Врховниот суд на Вашингтон во вторникот и се очекува да го има своето прво појавување пред федералниот суд во среда попладне.

Возачот на камионот за изнајмување кој во понеделникот удри во бариери во близина на Белата куќа се соочува со повеќе обвиненија, вклучително и закана дека ќе го убие американскиот претседател, соопшти во понеделникот американската полиција.

Loading...

Осомничениот е обвинет, меѓу другото, за закана дека ќе го убие, киднапира или повреди американскиот претседател, потпретседател или членови на неговото семејство, објави Ројтерс.

Покрај тоа, тој се соочува со обвиненија за напад со опасно оружје, незаконско навлегување во приватна сопственост, уништување на федерален имот и опасно управување со возило.