Пилоти на Ер Франс суспендирани по тепачка во авион

Сподели со своите пријатели

Двајца пилоти на Ер Франс се суспендирани по тепачка во пилотската кабина на летот Женева-Париз во јуни, изјави во неделата официјален претставник на Ер Франс.

Loading...

Летот продолжи и авионот безбедно слетал, а кавгата не влијаела на остатокот од летот, додаде службеникот, нагласувајќи дека авиокомпанијата е посветена на безбедноста.

Swiss Tribune објави дека пилотот и копилотот се скарале веднаш по полетувањето, фаќајќи се за јаката откако едниот очигледно удрил во другиот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сингапурски борбени авиони придружуваа патнички авион откако патник упати закана со бомба

Според „Гардијан“, екипажот интервенирал и еден од членовите го поминал остатокот од летот во пилотската кабина со пилотите.

Веста за летот дојде откако француската агенција за истрага на воздухопловни несреќи (БЕА) издаде соопштение во средата, во кое се вели дека некои пилоти на Ер Франс немаат дисциплина кога станува збор за следење процедури за време на безбедносни инциденти.

Извештајот го истакна случајот кога авионот на Ер Франс од Бразавил, Република Конго, до Париз останал без гориво во декември 2020 година, а пилотите ја смениле рутата на авионот, но не го исклучиле моторот и слетале што е можно поскоро, како што се барало со процедурите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата Франциск патува во Бахреин

 Авионот безбедно слетал во Чад, но во извештајот на БЕА се вели дека моторот можел да се запали.

Ер Франс соопшти дека истражува.

Loading...

Компанијата вети дека ќе ги почитува препораките на BEA, кои вклучуваат дозволување на пилотите да ги прегледаат своите летови откако ќе ги завршат и заострување на прирачникот за обука кога станува збор за следење на процедурите.

Синдикатите на пилотите на Ер Франс истакнаа дека безбедноста е приоритет за сите пилоти и ги бранеа постапките на пилотите во итни ситуации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина и Јапонија согласни за потребата од подобрување на односите