Пелоси: Кина не може да ги спречи американските претставници да го посетат Тајван

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, рече дека Кина нема да го изолира Тајван со тоа што ќе ги спречи американските претставници да го посетат автономниот остров.

Loading...

Кинезите се обидоа да го изолираат Тајван, рече Пелоси, вклучително и неодамна кога го спречија да се приклучи на Светската здравствена организација.

„Тие можат да го спречат Тајван да го посети или да учествува на друго место, но нема да го изолираат со тоа што ќе нѐ спречат да патуваме таму“, рече Пелоси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Французите масовно даваат отказ во потрага по постојана работа

Таа рече дека нејзиното патување во Тајван немало за цел да го промени статус квото на островот, туку да го одржи мирот во Тајванскиот теснец.

Таа, исто така, ја пофали тешко борбената демократија на Тајван, вклучително и напредокот во различноста и успесите во технологијата и бизнисот, и го критикуваше кинеското кршење на трговските договори, проблемите со вооружувањето и човековите права.

Пелоси, првиот претседател на Претставничкиот дом на САД што го посети Тајван по 25 години, во средата во Тајпеј рече дека посветеноста на САД за демократија на островот и на други места останува „цврста“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сана Марин: Вознемирена сум, тоа не требаше да излезе во јавност

Пелоси и уште пет други членови на Конгресот доцна синоќа пристигнаа во Токио како дел од азиската турнеја која вклучуваше и посети на Сингапур, Малезија, Тајван и Јужна Кореја.

Кина, која го смета Тајван за дел од својата територија и се заканува дека ќе го анектира и насилно доколку е потребно, посетата на Ненси Пелоси ја нарече провокација, а вчера почна воена вежба, вклучувајќи вежбање ракетни напади во шест зони околу Тајван.

Loading...

Пелоси рече дека Кина започнала ракетни вежби, најверојатно користејќи ја посетата на американските членови на Конгресот на Тајван како изговор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија започнува воздушни вежби со 16 држави

Јапонскиот премиер Фумио Кишида рече дека воените вежби на Кина насочени кон Тајван претставуваат „сериозен проблем“ и го загрозуваат регионалниот мир и безбедност, откако пет балистички ракети лансирани како дел од вежбите паднаа во ексклузивната економска зона на Јапонија.

Говорејќи по појадокот со Пелоси и нејзината конгресна делегација, тој рече дека лансирањето на ракетите треба веднаш да престане.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.