Патниците од Кина ќе мора да имаат негативен ковид тест за влез во Германија

Сподели со своите пријатели

Патниците од Кина ќе мора да поднесат негативен тест за Ковид-19 за да влезат во Германија, најави денеска германскиот министер за здравство Карл Лаутербах.

Loading...

За да влезат во Германија, според изјавата на министерот, ќе треба да приложат „барем еден брз антиген тест“.

Дополнително, ќе се врши „случајно тестирање“ за откривање на можни варијанти на вирусот, како што препорача Европската унија, која стапи на сила вчера.

На тој начин Германија им се приклучи на земјите кои воведуваат задолжителни тестови за патниците од Кина по избувнувањето на нови епидемии на епидемијата на Ковид-19 во таа земја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мали промени во индексите на Волстрит: Само Nasdaq во плус