Патики од 50 долари и маслинесто зелени нијанси – изгледот на Володомир Зеленски не е случаен

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, реши своите елегантни костуми да ги замени со маица и патики. И тој не се откажува од таквата слика.

Loading...

Гардеробата на Владимир Зеленски е една од темите кои се коментираат во јавноста последните недели. Додека војната во Украина се разгорува, а Путин излезе на сцената во Лужники во јакна од 14.000 долари, на социјалните мрежи не остана незабележано дека претседателот на Украина дојде во Буча со патики од 50 долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија следната година ја чека рецесија

Целиот свет може да забележи дека од 24 февруари, од почетокот на војната во Украина, Владимир Зеленски ја отфрли класичната униформа на политичарите – темно сини костуми, бели кошули и вратоврски.

 

 

Наместо тоа, претседателот на Украина во јавноста се појавува само во маслинесто зелени нијанси. Во таква гардероба тој комуницира со шефовите на држави и им се обраќа на пратениците во Европскиот парламент.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто замислува, го прави тоа

Модниот критичар и моден директор на „Њујорк тајмс“ истакна дека Зеленски стана симбол на силата и патриотизмот на украинскиот народ и верува дека претседателот изгледа сака да укаже дека е обичен човек кој е благодарен на украинските вооружени сили за нивните жртви.

Loading...

Како што посочува, Зеленски на овој начин јасно ја изразува својата солидарност со народот, а не си ги припишува заслугите на војниците, фалејќи се со целосна воена униформа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште три години затвор за поранешната лидерка на Мјанмар