Париз: Фрлени пиротехника и молотови коктели кон полициска станица (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Девет лица се уапсени откако полициска станица во париското предградие Ла Курнев беше нападната доцна во неделата по судирите меѓу младите и полициските сили, изјави началникот на париската полиција.

Loading...

 

 

Десетици млади луѓе нападнаа полициска станица во предградие на Париз со пиротехнички средства и молотови коктели, откако 18-годишен маж беше убиен за време на полициска потера минатата недела, според локалните извештаи, пренесува HINA.

Полицијата соопшти дека скутер се обидел да го претекне автомобилот пред нив и директно се судрил со полициско возило кое доаѓало и било повикано како засилување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Полицијата соопшти дека морале да скршнат за да го избегнат таксито и се судриле со скутерот.

Овој случај потсетува на смртта на 17-годишник при полициска сообраќајна контрола во близина на Париз минатиот јуни.

Loading...

Потоа следеа протести против полициското насилство и сериозните немири кои ноќе ја потресоа Франција и предизвикаа штета од милиони долари.

„Имаше девет апсења, што не е безначајно“, изјави Лоран Нуњез за телевизијата TF1 во понеделникот.

„Полициското засилување брзо ги врати редот и безбедноста“, додаде тој.

Безбедносните прашања се од најголема важност за француските власти со Олимпијадата во Париз која започнува на 26 јули.

Некои локации на Олимписките игри во Париз беа вандализирани за време на немирите во летото 2023 година, кои предизвикаа убиство на тинејџер од северноафриканско потекло. Младиот човек бил застрелан од полицијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европските берзи во пораст: Скокна златото, нафтата под 90 долари за барел