Палестинскиот претседател го обвини Израел за холокауст врз неговиот народ

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера предизвика бес кога го обвини Израел дека извршил „холокауст“ врз Палестинците, говорејќи на прес-конференција во Берлин со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Loading...

На заедничката прес-конференција Абас рече дека „Израел извршил 50 масакри на 50 палестински локации од 1947 година.

Потоа додаде „50 масакри, 50 холокаусти“.

Забелешките на Абас беа одговор на новинар кој праша дали ќе му се извини на Израел на 50-годишнината од нападот на палестинските терористи врз израелските спортисти на Олимписките игри во Минхен во 1972 година, во кој загинаа 10 израелски спортисти и тренери и еден германски полицаец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Осум лица загинаа во невремето пред пристигнувањето на циклонот Михаунг

Шолц беше згрозен, пресот веднаш заврши

Шолц ги слушаше изјавите на Абас со израз на загриженост и навреденост, но веднаш не одговори.

Неговиот портпарол Штефен Хебестрајт ја прогласи прес-конференцијата за завршена веднаш по одговорот на Абас, кој претходно беше најавен како последно прашање.

Хебестрејт потоа рече дека Шолц бил огорчен од изјавите на Абас.

„Особено за нас Германците, секое релативизирање на Холокаустот е неподносливо и неприфатливо“, изјави Шолц подоцна за германскиот таблоид Билд.

Loading...

Зборуваше и израелскиот премиер Јаир Лапид.

„Махмуд Абас на германско тло го обвинува Израел дека извршил „50 холокаусти“, што не само што е морален срам, туку и монструозна лага“, напиша Лапид.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел ја интензивира офанзивата на југот на Газа, САД и ОН повикуваат на заштита на цивилите

„Шест милиони Евреи беа убиени во холокаустот, вклучително и еден и пол милион еврејски деца“, напиша Лапид, додавајќи дека „историјата никогаш нема да му прости“.