Ова е зграда во Киев по руски напад и денес

Сподели со своите пријатели

Ирако руско-украинската војна е далеку од завршена, Украинците се решени да ги вратат своите животи во некаква нормалност.

Loading...

Еден начин да го постигнат тоа е со обнова на станбени згради кои се погодени од руски проектили и гранати.

Една таква зграда неодамна беше реновирана во Киев.

Фотографии од зградата по рускиот напад денеска објави и Емине Џепар, заменик министер за надворешни работи на Украина.

„Уште една станбена зграда во Киев е обновена по рускиот напад. Украина никогаш нема да се откаже. Ќе направиме се што можеме за да ја запреме руската агресија и да не дозволиме да се шири понатаму. Колку повеќе оружје добиеме, толку повеќе животи ќе има спасени, а правдата ќе биде задоволена“, најави таа.

 

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.