Осомничениот за убиството на рускиот опозициски лидер Борис Немцов, сега задолжен за уништување на Мариупол

Сподели со своите пријатели

Руслан Геремеев, поранешен офицер на чеченскиот баталјон „Север“ на Националната гарда на Русија, осомничен дека е вмешан во убиството на политичарот и лидер на опозицијата Борис Немцов, сега помага во уништувањето и хуманитарната катастрофа во Мариупол.

Loading...

Ова на каналот Телеграм го објави шефот на Чеченија Рамзан Кадиров.

„Мојот драг брат Руслан Геремеев секогаш ја завршува задачата. Нему му беше доделен најтешкиот дел во Мариупол, а командантот одлично се справи со задачата“, рече Кадиров.

Кадиров објави и видео на кое Геремеев се моли во друштво на руските сили.

 

 

 

Loading...

„Нашата единица, предводена од драгиот брат Руслан Геремеев, го започна утрото со молитви до Семоќниот и со помош на Семоќниот Алах ги одби нацистите и го окупираше административниот центар“, рече тој.

Опозицискиот лидер Борис Немцов беше еден од најжестоките критичари на Путин и војната на Русија против Украина во 2014 година.

Немцов работеше на извештајот за руската воена интервенција наречен „Путин: Војна“ кога вечерта на 27 февруари 2015 година беше на Бољшој Москворецки мост во Москва.

 „Секој кој е одговорен за организирање на војната во Украина мора да одговара за своите злосторства“, рече Немцов во 2014 година, додека учествуваше во изготвувањето и потпишувањето на резолуцијата за Серускиот мировен марш против војната на Путин во Украина.

Во декември 2015 година, истражителите најавија завршување на истрагата за убиството на Борис Немцов. Тие ги наведоа имињата на наводните сторители: Заур Дадаев, Анзор Губашев, Камзат Бакаев, Шадид Губашев и Тамерлан Ескерханов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Енергетската криза го „гаси“ производството на некои лекови во Европа

Претставниците на семејството Немцов инсистираа Геремеев да биде вклучен на оваа листа. Според нив, Геремеев бил поврзан со сите осомничени и можел да биде организатор на убиството на Немцов: Дадаев и Шаванов служеле под негово раководство.

Наместо тоа, истрагата го уапси возачот на Геремеев Руслан Мукудинов како можен организатор.

Самиот Геремеев не можел да биде сослушан откако истражителите тропнаа на вратата од неговата куќа, но никој не им ја отворил.

Loading...

Според официјалната биографија, Руслан Геремеев е роден на 10 мај 1978 година во Гудермес, додека нема информации што правел пред почетокот на 2000-тите. Познато е дека до 2006 година работел кај својот братучед Адам Делимханов, пратеник во Државната дума на Руската Федерација.

Во 2006 година беше формиран баталјонот „Север“, кој подоцна стана дел од 141-от полк на Националната гарда на Руската Федерација, каде Руслан почна да служи и подоцна стана командант. Во 2010 година, Геремеев беше награден со Орден за храброст.

Истрагата на британскиот Bellingcat, рускиот инсајдер и британскиот BBC, објавена денеска, откри дека во деновите и месеците пред атентатот на рускиот опозициски лидер Борис Немцов во 2015 година, членовите на истиот атентат одред ги следеле Владимир Кара-Мурза, Дмитри Биков и Алексеј Навални.

Немцов некогаш бил човек кој многумина мислеа дека ќе го наследи Борис Елцин се додека Владимир Путин не беше назначен за вршител на должноста претседател во декември 1999 година. Тој стана трн во окото на Кремљ во следната деценија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Погледнете како изгледа ураганот Иан од вселената

Тој се залагаше за меѓународни санкции против руското политичко раководство. Тој се спротивстави на анексијата на Крим и побара независна истрага за соборувањето на малезискиот авион МХ17 во 2014 година над источна Украина.

Во годините непосредно пред неговата смрт, Немцов беше еден од најжестоките критичари на Путин – и еден од најистакнатите.

Според истрагата на трите медиуми, опозициската личност 10 месеци ја следеле припадници на Втората служба на ФСБ. Овие агенти престанале да го следат само еднаш пред Немцов да биде убиен во Москва на 27 февруари 2015 година.

 

Loading...

 

Заур Дадаев, поранешен чеченски офицер за безбедност близок до чеченскиот владетел Рамзан Кадиров, е осуден за убиство од страна на рускиот воен суд.

И покрај првичното признание во предистражната постапка, за кое подоцна рече дека е направено под присила, Дадаев тврдел дека тој и уште пет Чеченци го следеле Немцов со месеци, но дека тие не го извршиле убиството.

Руските бранители на човекови права сугерираат дека Дадаев бил мачен во истражниот затвор. Ниту официјалната истрага, ниту судењето не утврдиле зошто е убиен Немцов, ниту кој го наредил атентатот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудискиот принц стана премиер

Точниот мотив за тој атентат останува мистерија до ден-денес. Обвинетиот првично тврдеше дека чеченската група го извршила убиството како одмазда за Немцов, кој го поддржуваше францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, кој беше нападнат од исламистички милитанти.

Loading...

Изговорот пропадна откако беше откриено дека осомничените убијци почнале да го следат Немцов пред тој да даде какви било изјави за Шарли Ебдо.

Многу останува нејасно. Но, она што сега може да се покаже, посочуваат тие, е дека долго пред чеченската група да дојде во Москва за да го надгледува Немцов, со месеци го набљудувале членови на тајната единица на ФСБ, која оттогаш била вклучена во труењето на неколку опозиционери.

Мониторинг тимот на ФСБ го следел Немцов на сите негови патувања во регионите на Русија помеѓу мај 2014 и февруари 2015 година. Тие следеле слична шема како следењето на другите жртви на труење: тие обично пристигнувале неколку часа или денови пред Немцов и заминувале веднаш пред или по него.

Интересно е што при последното патување од Москва до Јарослав, каде Немцов беше член на локалниот градски совет, претставници на ФСБ не го следеле. Тој беше убиен во Москва неколку дена подоцна.

Овие нови откритија отвораат нови прашања за околностите околу смртта на Борис Немцов, вклучително и дали осудените Чеченци – ако навистина биле убијци – дејствувале независно од рускиот безбедносен апарат. Нови сомнежи има и за непристрасноста на официјалната истрага.

Loading...