23.06.2018 15:27

Орангутан за малку ќе угинеше во обид да си го спаси домот од човекот (ВИДЕО)


Тажна и потресна видео снимка направена пред една година во Индонезија, прикажува орангутан кој со сета сила се обидува да го одбрани својот дом.

Организацијата за спасување животни „International Animal Rescue“ објави снимка од вознемирен орангутан кој со сета сила се обиде да се бори против тешката машинерија која ја уништува шумата во која тој живее.

Како еден орангутан успеа да раснежни трудница? (видео)

Во моментот кога багер тргна да ги руши дрвјата пред себе, орангутанот скокна на собореното стебло и дојде до корпата која го подигна. Немоќното животно падна врз гранките.

Сето време во чекор го следел работник од „Orangutan Protection Unita“, со пушта со стрелки за успивање. Откако го датиле, орангутанот е отстранет во рехабилитациски центар во Кетапангу.

loading...

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments